
Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika nie należy do mało kosztownych inwestycji. Dlatego na rynku występuje dość sporo możliwości uzyskania dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. W dzisiejszym artykule przedstawimy propozycje dofinansowań.
Program mój prąd
Ten program kierowany jest do osób fizycznych, którzy wykorzystują wyprodukowaną energię elektryczną na własne potrzeby oraz które mają podpisaną umowę kompleksowa z OSD, zakładem energetycznym. Umowa ta zawiera informacje o wprowadzeniu do sieci elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
O dotację można ubiegać się, gdy instalacja jest już zrealizowana i podłączona. Dodatkowo jej moc musi mieścić się w przedziale od 2-10 kW.
Już w lipcu dowiemy się co dzięki programowi mój prąd możemy uzyskać ! Śledź naszego bloga.
Ulga termomodernizacyjna
Przysługuje ona podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, już wybudowanego. Odliczeniu podlega 17 albo 6 % poniesionej kwoty na instalację fotowoltaiczną, pomniejszoną o jakiekolwiek dofinansowanie i obliczaną wg stawek podatkowych dla użytkownika.
Materiały i urządzenia, które mogą zostać odliczone od podatku to ogniwa fotowoltaiczne z osprzętem oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.
Aby otrzymać taką ulgę należy przedłożyć faktury VAT otrzymane w okresie realizacji instalacji fotowoltaicznej, nie więcej jednak niż 53 tyś. złotych. Realizacja instalacji fotowoltaicznej musiała się odbyć w ciągu 3 lat.
Odliczenia dokonuje się w rocznym zeznaniu podatkowym, w którym poniesiono koszt instalacji fotowoltaicznej. Kwota, która nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, można dopisać ją w kolejnych latach, jednak nie później niż przez 6 lat, licząc od końcówki roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy koszt.
Program Czyste powietrze
Program ten jest dla domów jednorodzinnych już wybudowanych i oddanych do użytku. Dodatkowo mogą skorzystać także osoby, które uzyskały zgodę na budowę budynku mieszkalnego przed wejściem programu w życie, czyli osoby których dom nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do zamieszkania.
Program obejmuje koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.
„Czyste powietrze” głosi, że instalacje fotowoltaiczne muszą służyć do ogrzewania wody użytkowej lub dodatkowo jeszcze do wspomagania ogrzewania centralnego.
Inwestycyjna ulga dla rolników
Ulga inwestycyjna na instalację fotowoltaiczną przysługuje podatnikom podatku rolnego, w tym właściciele gospodarstw, użytkownicy wieczyści gruntów, posiadacze samoistni oraz posiadacze gruntów, których właścicielem jest Skarb Państwa lub jednostki terytorialne.
Z tej ulgi można skorzystać, gdy koszty na fotowoltaikę nie były w pełni dofinansowane, tylko też zainwestowane z własnych pieniędzy ( tu także wlicza się kredyty i pożyczki).
Odliczeniu podlega 25 % wydatków poniesionych na fotowoltaikę. Koszty te umarza gmina, na terenie której została zainstalowana fotowoltaika.
Wydatki poniesione na instalacje fotowoltaiczne można odliczać od podatku rolnego do 15 lat licząc od momentu zainstalowania fotowoltaiki.
Jesteś zainteresowany fotowoltaika na Twojej posesji, ale boisz się formalności?
Nowa PV Fotowoltaika Sępólno Krajeńskie chętnie pomaga w otrzymaniu dofinansowań. Wiemy jakie formalności trzeba uzupełnić oraz jakie są aktualnie obowiązujące programy. Znamy ich treść, co sprawia, że bez trudu podpowiemy jak wypełnić wniosek, co należy przedłożyć. Przeprowadzimy Cie przez cały proces.
Zadzwoń lub napisz. Jesteśmy tu dla Ciebie!